Pioneers in the industry, we offer saree packing bag with zip organizer for wardrobe storage, transparent saree cover, saree storage covers, saree cover bag, plain pvc saree cover and saree packing cover from India.
₹ 18.5 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 Kg |
| Material | PVC |
| Bag Size | 14x16" |
| Design Type | Customized |
| Usage/Application | Saree Packing |
| Surface Finish | Glossy |
| Printing | Screen |
| Quantity Per Pack | 100 |
| Property | Transparent |
| Closure Type | Zipper |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Sample Required | Yes |
| Brand | Welcome Packaging |
| Pattern | Plain |
| Color | Golden,Transparent etc |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| Closure Type | Zipper |
| Material | PVC |
| Color | Grey |
| Ideal For | Storage |
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Brand | Ocean |
| With Zip | With Zip |
| Size/Dimension | Customise |
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| Closure Type | Zipper |
| Material | Non Woven |
| Color | Brown |
| Ideal For | Storage |
| Usage/Application | Saree Packaging |
| With Zip | With Zip |
| Brand | Welcome |
| Size/Dimension | 8 x 13 x 16 |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Closure Type | Zipper |
| Pack Size | 1 Piece |
| Color | Blue, White, Transparent etc |
| Bag Size | 12 x 16 Inches |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Saree Packing |
| Capacity | 1-2 kg |
| Brand | Welcome Packaging |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 9.5 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Closure Type | Zipper |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Color | Transparent |
| Brand | Welcome Packaging |
| Capacity (Kilogram) | 1 Kg, 0.5 Kg |
| Thickness | 10 mm |
| Size/Dimension | 14x16" |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Ideal For | Storage |
| Capacity | 1 Kg |
| Usage/Application | Saree Packing |
| Color | Transparent |
| Size/Dimension | Customize |
| With Zip | With Zip |
| Brand | Welcome Packaging |
| Closure Type | Zipper |
| Capacity No Of Saree | Single |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Color | Green, Yellow, Transparent etc |
| Usage/Application | Saree Packing |
| Handle Type | D Cut |
| Closure Type | Zipper |
| Material | PVC |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 27 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Color | Transparent, White etc |
| Capacity (Kilogram) | 1.5 - 20 Kg |
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Closure Type | Zipper |
| Thickness | 10 - 30 mm |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Bag Size (Inches) | 14x16x4 Inches |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Usage/Application | Gift, Apparel, Saree Packaging, Promotion |
| Capacity | 1 Kg |
| Surface Finish | Glossy |
| Quantity Per Pack | 100 |
| Property | Transparent |
| Closure Type | Zipper |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Pattern | Printed, Plain |
| Sample Required | Yes |
| Bag Size | 14 x 16 Inches |
| Brand | Welcome Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Color | Orange, Red, Blue etc |
| Material | Nonwoven And PVC |
| Handle Type | D Cut |
| Property | Transparent, Moisture Proof |
| Bag Size | 13 x 15 x 2 Inch |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Owing to the years of industrial experience, we have been able to serve our valued clients with a wide range of Handled Saree Cover. These saree covers are especially designed with unique patterns to serve the choice of our valued clients in an effective manner. Our clients can avail these covers in different patterns, designs and sizes that suits best with their demands and requirements that too at feasible prices.
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Saree Packing |
| Capacity | 4 No of saree |
| Thickness | 10 mm |
| Closure Type | Zipper |
| Brand | Welcome Packaging |
| Pattern | Plain, Printed |
| Material | PVC |
| Bag Size | 12 x 15 x 5 Inches |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 8 kg |
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Closure Type | Zipper |
| Brand | Welcome Packaging |
| Material | PVC |
| Pattern | Plain |
| Bag Size | 12 X 15 X 5 Inch |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Kg |
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Color | Golden, White, Transparent etc |
| Closure Type | Zipper |
| Handle Type | Loop Handle |
| Brand | Welcome Packaging |
| Pattern | Plain, Printed etc |
| Material | PVC |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 Kg |
| Material | PVC and Nonwoven |
| Color | Red, Transparent etc |
| Usage/Application | Saree Packing |
| Handle Type | D Cut |
| Thickness | 12 mm |
| Closure Type | Zipper |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Bag Size | 14 x 16 x 2 Inches |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 Kg |
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Thickness | 12 mm |
| Closure Type | Zipper |
| Material | PVC |
| Pattern | Plain |
| Bag Size (Inches) | 14" x 16" x 2" |
Minimum order quantity: 1000 Piece
For the purpose of providing the finest PVC Zipper Saree Bags to our clients, we engage in using the finest raw materials and modern machines in its manufacture. Owing to this, the offered product is known for superior strength, high durability, an impeccable finish and unmatched load bearing capacity. Further, for reasons of quality maintenance, the offered range is manufactured in accordance with the industry set norms and guidelines.
Features:
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Capacity | 1 Kg |
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Handle Type | D Cut |
| Thickness | 12 mm |
| Closure Type | Zipper |
| Material | PVC |
| Bag Size | 14 x 16 x 2 Inches |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 7.50 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Capacity | 1 No of saree |
| Color | Blue, White, Pink etc |
| Thickness | 10 mm |
| Closure Type | Zipper |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Pattern | Printed, Plain |
| Material | PVC and Non Woven |
| Bag Size | 14 x 16 Inches |
Minimum order quantity: 500 Piece
Features:
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Capacity | 2-5 kg |
| Color | Maroon, Pink etc |
| Pattern | Printed, Plain |
| Closure Type | Zipper |
| Material | PVC |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Saree Packing |
| Capacity | 1.5 Kg |
| Handle Type | D Cut |
| Thickness | 10 mm |
| Closure Type | Slider, Zipper etc |
| Pattern | Printed, Plain |
| Material | PVC |
| Color | Yellow,Red etc |
| Bag Size | 14 x 16 Inches |
Minimum order quantity: 2000 Piece
Price Range: Rs. 14 - 16 per piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Color | Blue, Transparent etc |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Handle Type | D Cut |
| Thickness | 100 Micron |
| Closure Type | Zipper |
| Bag Size | 14 X 16 x 2 Inches |
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.5 to 1 kg |
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Color | Transparent |
| Closure Type | Zipper |
| Bag Size | 11 x 16" |
| Material | PVC |
| Pattern | Printed |
| Brand | Welcome Packaging |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Capacity | 5 Kg |
| Handle Type | Loop Handle |
| Thickness | 12 mm |
| Closure Type | Zipper |
| Pattern | Plain |
| Material | PVC |
| Bag Size | 15 X 23 X 5 Inches |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Price Range: Rs. 35 - 40 per piece
₹ 28 / Bag Get Latest Price
| Capacity | 1 Kg |
| Usage/Application | Wedding Saree |
| Thickness | 10 - 30 mm |
| Closure Type | Zipper |
| Material | PVC |
| Pattern | Plain |
| Color | Transparent, Red etc |
| Bag Size (Inches) | 4 x 6 Inches to 60 x 75 Inches |
Minimum order quantity: 500 Bag
As we are a client-centric enterprise, we are engaged in manufacturing, exporting and supplying Fancy Gift Boxes such as Wedding Saree Cover Bags. Designed by our creative designers using quality tested basic materials and pioneering techniques in compliance with set industry norms, this gift box can be carried anywhere with ease. Highly applauded for the alluring and eye-catching look, the offered box is used for packing various products such as suits, sarees, cosmetics, chocolates, and cookies. Apart from that, our clients can easily avail this Fancy Gift Box from us at the pocket-friendly price.
Features:
₹ 7 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.5 to 1 kg |
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Thickness | 12 mm |
| Closure Type | Zipper |
| Material | PVC |
| Pattern | Plain |
| Bag Size | 14 x 16 " |
Minimum order quantity: 500 Piece
For the purpose of providing the finest Saree Packing Bag to our clients, we engage in using the finest raw materials and modern machines in its manufacture. Owing to this, the offered product is known for superior strength, high durability, an impeccable finish and unmatched load bearing capacity. Further, for reasons of quality maintenance, the offered range is manufactured in accordance with the industry set norms and guidelines.
₹ 12 / Bag Get Latest Price
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Capacity (Kilogram) | 1.5 - 20 Kg |
| Thickness | 10 - 30 mm |
| Closure Type | Zipper |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Pattern | Plain |
| Material | PVC |
| Bag Size | 4 x 6 Inches - 60 x 75 Inches |
Minimum order quantity: 1000 Bag
PVC Saree Cover Bag to pack sarees and garments in showrooms, in boutique shops, in wardrobes to pack sarees and garments in showrooms, in boutique shops, in wardrobes, during wedding functions and other such events. The bags ensure protection from moisture as well as dust. It improves the longevity of garments and keeps them as good as new.
Visani Harpal (Marketing Manager)
Welcome Packaging
U-60, 61, Sagar Textile Market
Surat - 394101, Gujarat, India