Our range of products include garments packing transparent bags, pvc suit cover, pvc button garments bag, transparent garments bag, pvc undergarments packing pouch and d cut garment bags.
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Loop Handle |
| Closure Type | Zipper |
| Material | PVC |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Plain |
| Capacity | 3 to 10 kg |
| Brand | Welcome Packaging |
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Saree Packaging |
| Capacity | 1 No of saree |
| Color | Golden,Transparent etc |
| Material | PVC |
| Thickness | 12 mm |
| Property | Transparent |
| Closure Type | Zipper |
| Brand | Welcome Packaging |
| Printing | Screen |
| Size/Dimension | 14 x 16 inche |
| Surface Finish | Glossy |
| Quantity Per Pack | 100 |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.5 Kg |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Garments Packaging |
| Closure Type | Button |
| Material | PVC |
| Pattern | Plain |
| Brand | Welcome Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 Kg |
| Pattern | Plain |
| Bag Size | Customize |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Garment Packing |
| Color | Transparent |
| Property | Transparent |
| Closure Type | Zipper |
| Printing | Screen |
| Design Type | Customized |
| Surface Finish | Glossy |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Brand | Welcome Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 9.50 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 Kg |
| Color | Transparent |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Undergarments Packing |
| Closure Type | Button |
| Handle Type | Hanger |
| Brand | Welcome Packaging |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 19 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 Kg |
| Bag Size (Inches) | 13x14x2 Inches |
| Color | Red,Pink,Green,Transparent etc |
| Pattern | Plain |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Garment Packing |
| Closure Type | Zipper |
| Handle Type | D Cut |
Price Range: Rs. 13 - 20 per piece
Get Latest Price
| Usage/Application | For Baniyan Packing |
| Material | PVC |
| Capacity | 0.5 Kg |
| Color | Transparent |
| Brand | Welcome Packaging |
| Closure Type | Zipper |
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Material | Non Woven and PVC |
| Handle Type | Loop Handle |
| Usage/Application | Garment Packing |
| Closure Type | Zipper |
| Pattern | Plain |
| Capacity | 1 to 5 kg |
| Bag Size (Inches) | 13 x 16 Inches |
| Brand | Welcome Packaging |
| Color | Red,Pink,Blue,White,Ivory etc |
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Garment |
| Capacity | 5 - 10 kg |
| Pattern | Plain |
| Color | Transparent |
| Material | PVC |
| Closure Type | Zipper |
| Brand | Welcome Packaging |
| Thickness | 15 mm |
Minimum order quantity: 500 Piece
Features:
Longer life
Sturdy design
Low maintenance
High strength
Perfect size
High in demand
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Material | Non Woven |
| Usage/Application | Garments Packing |
| Capacity | 5 - 20 Kg |
| Pattern | Plain |
| Color | Maroon, Black etc |
| Closure Type | Zipper |
| Handle Type | Loop Handle |
| Surface Finish | Matte |
| Brand | Welcome Packaging |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Usage/Application | Shopping |
| Capacity | 1.5 Kg - 20 Kg |
| Pattern | Plain, Printed |
| Closure Type | Peel & Seal, Hook & Loop, Zipper, Open etc |
| Handle Type | Loop Handle |
| Thickness | 10 mm - 30 mm |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Bag Size (Inches) | 4 x 6 Inches to 60 x 75 Inches |
| Brand | Welcome Packaging |
Minimum order quantity: 500 Piece
We are catering to the wide requirements of our clients by providing a wide array of Semi Transparent Garments Bag that are designed to meet the discerning tastes of shopkeepers, retailers, and industries dealing in sarees. The covers provided by us are manufactured using premium grade basic materials and latest machinery that ensure their flawless designs. Moreover, we also provide customized covers as per the designs specified by the clients.
Features:
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Material | PP,Non Woven |
| Color | Yellow, White, Transparent etc |
| Usage | Suit Packaging |
| Capacity | 2 Kg |
| Bag Size | 13 x 16 Inches |
| Handle Type | D Cut |
| Pattern | Printed, Plain |
| Thickness | 10 mm |
| Closure Type | Zipper |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Brand | Welcome Packaging |
Minimum order quantity: 1000 Piece
D Cut Suit Packing Bag have always been a popular packaging product with textile based industries. However in the changing scenario and growing importance of product packaging and presentation, many non textile based industries too have opted PP Bags as a reliable packaging solution. Industries which primarily use our PP Bags are:
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1.5 Kg - 20 Kg |
| Usage/Application | Garments Packing |
| Pattern | Plain |
| Color | Transparent |
| Dimension | 12 x 15 inches |
| Thickness | 10 mm - 30 mm |
| Closure Type | Zipper |
| Brand | Welcome Packaging |
| Material | PVC |
Visani Harpal (Marketing Manager)
Welcome Packaging
U-60, 61, Sagar Textile Market
Surat - 394101, Gujarat, India