We are a leading Manufacturer of blanket packaging bag, pvc blanket bag, transparent pillow and blanket packing bags, transparent blanket bag, blanket plain bag and blanket, quilt ,pillow, car cushion packing bags from Surat, India.
₹ 54 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Kg |
| Pattern | Printed |
| Bag Size | Customize |
| Material | PVC , Nonwoven |
| Usage | Blanket, Apparel etc |
| Quantity Per Pack | 50 |
| Property | Transparent |
| Closure Type | Zipper |
| Printing | Screen |
| Handle Type | Loop Handle |
| Design Type | Customized |
| Surface Finish | Glossy |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Welcome Packaging |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 62 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Capacity | 5 Kg |
| Bag Size | Customize |
| Closure Type | Zipper |
| Usage | Blanket Packing |
| Property | Transparent |
| Pattern | Plain, Printed etc |
| Printing | Screen |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Welcome Packaging |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Closure Type | Zipper |
| Usage/Application | Pillow, Blanket etc |
| Color | Transparent |
| Capacity | 5 Kg |
₹ 26 / Piece Get Latest Price
| Color | Transparent |
| Closure Type | Zipper |
| Material | PVC |
| Usage | Blanket and Quilt Packaging etc |
| Capacity | 1 to 10 kg |
| Brand | Welcome Packaging |
Minimum order quantity: 500 Piece
Price Range: Rs. 45 - 65 per piece
₹ 48 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Blanket Packing |
| Brand | Welcome Packaging |
| Color | White,Ivory,Red,Green,Blue etc |
| Capacity | 5 kg |
| Size/Dimension | 15 x 20 x 8 Inches |
Price Range: Rs. 45 - 65 per piece
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 Kg |
| Pattern | Printed |
| Bag Size | Customize |
| Quantity Per Pack | 100 |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Blanket,Quilt,Pillow,Car Cushion Packing |
| Property | Transparent |
| Closure Type | Zipper |
| Printing | Screen |
| Design Type | Customized |
| Surface Finish | Glossy |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Product name | PVC non woven zipper bag |
Usage | As the packaging for Blanket, Quilt ,Pillow, Car Cushion etc. |
Dimension | As Customer's requirements |
Material |
|
Binding | Plastic or nonwoven binding |
Handle | Two rope handles/patch handle,etc |
Opening | Top zipper style |
Quality Standard | in accordance with REACH required by EU |
Packaging | carton |
Printing | 1-10 colors printing is available |
MOQ. | 1000PCS |
₹ 46 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | 15 x 20 x 8,15 x 23 x 3 Inches |
| Virgin Quality | 100% Virgin |
| Capacity | 5 kg |
| Material | PVC |
| Usage | Pillow and Blanket Packing |
| Closure Type | Zipper |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Blanket and Pillow Packing |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Capacity | 5 Kg |
| Material | PVC |
| Closure Type | Zipper |
Minimum order quantity: 500 Piece
Visani Harpal (Marketing Manager)
Welcome Packaging
U-60, 61, Sagar Textile Market
Surat - 394101, Gujarat, India